• O przedszkolu

• Zespół Przedszkoli w Dusznikach  istnieje od 1 września 2019 roku.

Organ Prowadzący - Gmina Duszniki

Nadzór Pedagogiczny- Wielkopolski Kurator Oświaty

W skład Zespołu wchodzi :

-Słoneczne Przedszkole w Dusznikach -wg zapisków w kronice przedszkolnej- przedszkole funkcjonuje od 1946r. a od września 2015r. placówka została przeniesiona do nowego budynku usytuowanego w dobrych warunkach terenowych w pobliżu parku. W tym samym  roku uchwałą Rady Gminy nadano placówce nazwę „Słoneczne Przedszkole” .

W Słonecznym Przedszkolu w Dusznikach znajduje się 7 oddziałów przedszkolnych . W głównym budynku przy ul. Kolejowej 7A mieści się 6 oddziałow przedszkolnych. W budynku Szkoly Podstawowej przy ulicy Broniewskiego 1 znajduje się 1 oddział przedszkolny.

Przedszkole posiada obszerne sale z łazienkami dla dzieci, salkę do ćwiczeń korekcyjno-kompensacyjnych i logopedycznych, salę wyposażoną w sprzęt audiowizualny, pomieszczenia administracyjne i kuchenne z zapleczem magazynowym, obszerny ogród z dostosowanym do wymogów bezpieczeństwa z placem zabaw  oraz miejscem do gier i zabaw ruchowych. Przedszkole działa w godz. od 6.30 do 16.00 w tym czasie mali podopieczni uczestniczą w wielu zajęciach okraszonych przednią zabawą, zjadają pyszne posiłki, które przygotowywane są w nowoczesnej kuchni.

-Przedszkole w Sękowie w 2002r. zostało przeniesione do budynku  zaadaptowanego po szkole podstawowej. Budynek został odnowiony, zmodernizowany i przystosowany do stworzenia warunków przyjaznych dzieciom i ich rodzicom. W przedszkolu mieszczą się dwie duże, przestronne sale, szatnia, łazienka, pomieszczenia administracyjne, placówka dysponuje obszernym placem zabaw dostosowanym do wymogów bezpieczeństwa, placówka działa w godz.7.30 do 15.00.

-Przedszkole w Podrzewiu swoją działalność datuje od roku 1949. Obecnie budynek, w którym znajduje się przedszkole (od 1978 roku) przeszedł metamorfozę. Obiekt został odnowiony i zmodernizowany. Między innymi : położono nowy chodnik , wymieniono okna, zainstalowano domofon. W budynku mieszczą się trzy sale, łazienka, obszerna szatnia, zaplecze biurowe , placówka działa w godz. 7.30 do 15.00

W NASZYCH PRZEDSZKOLACH

• Realizujemy zadania sięgając do osiągnięć nowoczesnej dydaktyki. Przedszkola zapewniają warunki dla rozwoju każdego wychowanka, wyposaża go w wiedzę i umiejętności, które pozwolą na dobre funkcjonowanie na dalszych etapach edukacyjnych. Kadra przedszkolna to specjaliści o wysokich kompetencjach i predyspozycjach do pracy z dziećmi.

• Organizujemy imprezy i uroczystości przedszkolne:

• Pasowanie na Przedszkolaka, Dzień chłopca, Dzień Przedszkolaka, Andrzejki, Dzień Niepodległości, Spotkanie Bożonarodzeniowe, Dzień Babci i Dziadka, Balik Karnawałowy, Dzień Flagi, Dzień Mamy i Taty, spotkanie z Gwiazdorem,  Festyn Rodzinny, Pożegnanie sześciolatków

• Prowadzone są zajęcia logopedyczne przez wykwalifikowanego logopedę  w celu korygowania wad wymowy oraz zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

• Przedszkola realizują program adaptacyjny umożliwiający dzieciom nowoprzyjętym swobodne zaaklimatyzowanie się do nowego środowiska

• Prezentujemy swoje umiejętności poprzez udział w konkursach , występach artystycznych, zawodach sportowych

• Na zajęciach dydaktyczno-wychowawczych wykorzystujemy prezentacje multimedialne, prowadzimy doświadczenia, zapraszamy osoby ze środowiska lokalnego. Uczymy się i poznajemy świat poprzez wyjazdy w interesujące miejsca, np.: Szkółka Przyrodniczo- Edukacyjna w Dąbrowie, muzea, zakłady pracy, kina, teatry i inne..

• Szczególną uwagę zwracamy  na bezpieczeństwo emocjonalne i fizyczne dzieci oraz kształtowanie świadomego uczestnictwa w działaniach proekologicznych i prozdrowotnych.

Współpracujemy ze środowiskiem lokalnym:

Realizujemy:

• programy zdrowotne we współpracy z sanepidem : „Czyste powietrze wokół nas”, „Mamo , tato co Ty na to.”
          • projekty o tematyce ekologicznej „Eko przedszkole”

• projekty o tematyce patriotycznej ogólnopolskie: „Piękna Nasza Polska Cała.” „Szkoła do hymnu.”

• projekty o tematyce zdrowotnej  „Bezpieczny Przedszkolak”, „Bezpieczne wakacje”

• promujemy czytanie przy współpracy z biblioteką w projekcie : „Cała Polska czyta dzieciom"

• Promujemy wśród dzieci i ich rodziców aktywność ruchową oraz właściwe nawyki żywieniowe- uzyskaliśmy Certyfikat „Przedszkole w Ruchu 2013/2014

• Współpracujemy z WTZ w Dusznikach

• Organizujemy występy dla seniorów z okazji Światowego Dnia Chorego oraz występy aktorskie dla mieszkańców  społeczności lokalnej.

• Inicjujemy spotkania ze Strażą Pożarną ,Policją, Radą Sołecką

Bierzemy udział w akcjach charytatywnych :

• Świąteczna paczka

• Góra grosza

• Zbieramy nakrętki

• Żywność dla schroniska

Współpracujemy z rodzicami:

• Rodzice są partnerami naszych przedszkoli. Zależy nam na wzajemnym dialogu i oddziaływaniu. Pragniemy , aby rodzice byli współtwórcami naszych działań, tworzyli wraz z kadrą pedagogiczną wewnątrz przedszkolne programy i kierunki działań.

• Nasze Przedszkola zapraszają rodziców do współpracy , mając na celu spójność środowiska wychowawczego, podejmują wiele inicjatyw , które służą zacieśnieniu więzi między dziećmi i rodzicami oraz integrowaniu przedszkolnej społeczności ze środowiskiem lokalnym.

• Formy współpracy z rodzicami:

1. Zebrania grupowe

2. Rozmowy indywidualne

3. Godzina pedagogiczna

4. Zajęcia otwarte

5. Uroczystości i wycieczki

6. Rodzinne konkursy plastyczne

7. Zajęcia adaptacyjne dla nowoprzyjętych dzieci

Wszystkie nasze zaplanowane działania zmierzają do tego, aby:

Nasze dzieci- rozwijały się w sprzyjającym i bezpiecznym środowisku, były solidnie przygotowane do nauki w szkole w dynamicznie rozwijającym się XXI wieku

Ich rodzice - darzyli nas zaufaniem

Pracownicy Zespołu Przedszkoli - mieli satysfakcję z wykonywanej pracy